Kalísia voňavá ( Callisia fragrans )
vložený: 13. 10. 2015Teší nás Váš záujem o liečivé rastliny a kedže po prednáške p. Dedíka na Výstave v Nemšovej bol najväčší záujem o rastlinku Kalísiu voňavú, prinášame Vám o nej zopár informácií a praktických receptov.
Kalísiu pestujeme ako izbovú rastlinu, môžme ju v letnej sezóze vysadiť aj do záhradky. Nemá špecialne požadavky na substrát. Vnútri jej prospieva svetlé a teplé miesto. Vonku pestovat v tieni, nie na priamom slnku – spália sa listy. Znesie minimálnu teplotu 5°C. V lete ju treba polievať každý deň, v zime dva až trikrát týždenne. Rozmnožovanie je velmi jednoduché. Od horizontálneho výhonku sa oddelí listová ružica aj s kolienkami, ktoré zakorenia vo vode ako tradeskancia. Potom sa vysadí do črepníka.
Kalísia má veľké množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Užíva sa pri zvýšenej lomivosti kapilár, zápalovom ochorení ľadvín, reumatizme, niektorých kardiovaskulárnych, očných a infekčných ochoreniach. Spevňuje cievy, tonizuje a má protizápalové účinky. Vylučuje toxické látky z organizmu a užíva sa pri liečbe alkoholovej a nikotínovej závislosti. Pomáha pri zápaloch, alergiách, napravuje narušenú činnosť močového mechúra, hojí rany, popáleniny a zranenia. Zosilňuje účinok vitamínu C. Pomáha pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch. Pôsobí žlčopudne. Pomáha pri chorobách sleziny, astme a pľúcnych chorobách. Pre jej estrogennú aktivitu prospieva ženských orgánom. Zvykne sa používať aj ako antibakteriálny a protisklerotický prostriedok.
Poznámka: Najúčinnejšia je keď je na výhonkoch 9 kolienok a tie sa sfarbia do hnedo- fialova. Listy je vhodné pred spotrebou uložiť do chladničky. Časti rastliny, ktoré žijú oddelene od rastliny, tvoria pri uložení v chlade biogénne stimulátory a vtedy sú účinnejšie.
Recepty:
Infekčné ochorenia, prechladnutia a nádcha: List, prípadne výhonok a 1 malá lyžička majoránky sa zalejú vo väčšej šálke s vodou asi 80 °C nie vriacou, nechá sa 10 minút luhovať. Potom sa pridá šťava z citrónu a prípadne osladí medom.
Na nádchu: list sa rozdrví, pridá sa trocha studenej vody a kvapne sa do nosa.
Cukrovka, pankreatitída, a choroby zažívacieho traktu: Jeden list (20 - 30 cm) - menšie listy dva, uložiť na tri dni do chladničky, rozmrviť a zaliať 0,7 litra vrelej vody, nechať 10 - 15 minút variť, potom nechať vychladnúť. Pije sa na druhý deň - pred jedlom sa zohreje 50 ml v teplej vode a pije sa trikrát denne. Odvar sa užíva 10 dní a opakuje sa po 14 dňoch. Musí byť zachovaná diéta - už po prvom cykle pocítite zlepšenie.
Kĺbové bolesti: Liehový extrakt - 4 - 5 kolienok na 0,5 litra vodky alebo liehu - natiera sa.
Dýchacie problémy, kašel a astma: Pokrája sa 30 - 35 kolienok bez listov, zaleje sa 1 litrom vodky, ponechá sa deväť dní v tme vylúhovať. Zvyšné listy sa môžu uložiť na tmavé a chladné miesto (chladnička +2 až +6 ˚C). Extrakt pomáha aj pri zápaloch ďasien. Tinktúra z kolienok má šedo - modrú farbu a užíva sa 1 lyžička 40 minút pred jedlom. Vždy po 10 dňoch užívania je 10 dní prestávka. Nezapíja sa vodou a nezajedá jedlom.
Tím Dedík a dcéry
Krátke správy
pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948 038 500 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.
Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".
Naše bylinné kvapky a prípravky zakúpite v obchodoch v Dubnici nad Váhom, Trenčíne, Piešťanoch, Trenčianskych Tepliciach a Bratislave, viac info v sekcii Predajne
Rýchly kontakt
Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?
S radosťou Vám pomôžeme!
info@dedikadcery.sk